Jak se starat o dveře?
Jak se starat o vchodové a interiérové dveře, aby co nejdéle plnily svoji funkci? Jaké přípravky používat a jaké naopak nechat stranou? Čtěte dále a zjistěte, co vaše dveře potřebují!
Víte, jak správně pečovat o dveře?
Každé dveře, ať vchodové či v interiéru, potřebují správnou péči. Je důležité je pravidelně čistit, promazávat a zbavovat prašných nečistot. Jaké přípravky ale použít a jak o dveře kvalitně pečovat, abyste prodloužili jejich životnost?
Čím čistit dveře a jejich skryté sluhy?
Jako u všeho, co čistíme, i u dveří je důležité vědět, o jaký povrch se jedná, jak s ním zacházet a jak o něj pečovat, abyste mu nevhodnými čistícími přípravky naopak neublížili.
Laminované a foliované dveře
Na čištění laminovaných a foliovaných dveří vám postačí jemný hadřík a trocha mýdlové vody. S vodou to ale rozhodně nepřehánějte, protože ta ve větším množství nesvědčí žádnému typu dveří.
Zároveň se vyvarujte agresivním čistícím prostředkům, jejichž bělící složky by mohly poškodit barvu dveří, stejně tak k odstranění nečistot nepoužívejte ani hrubé houbičky nebo kartáče, aby se nenarušil jejich povrch.
Dřevěné dýhované dveře
Péče o dřevěné dveře musí být o něco málo důkladnější a je lepší vyvarovat se vodou nasátým houbičkám. Ideální volbou pro péči o dřevěné dveře jsou speciální čistící přípravky na dřevěné povrchy. Dřevo tak dostane vše, co potřebuje a vy se budete moct z krásných dveří těšit co nejdéle.
Stejně jako u laminovaných dveří i zde platí, že nesmíme na čištění používat agresivní a hrubé přípravky. Na lesklé dřevěné dveře je také vhodné použít ochranný vosk, který je ochrání a zároveň dřevo vyživuje.
Panty, kliky, doplňky
Dveřní panty je důležité jednou za čas promazat a případně dotáhnout, pokud se dveře samovolně pootevírají nebo zavírají. Panty promazávejte protikorozním olejem, zvýšíte tak jejich funkčnost a životnost. Co se týká údržby klik, je nutné se zaměřit na materiál, z něhož jsou kliky vyrobené. Nejčastěji jsou jimi nerez nebo mosaz, ale vždy je lepší, zjistit konkrétní materiál a nespoléhat na náhodu. Když známe materiál, nejjednodušší a zároveň nejefektivnější cestou je koupit si přípravek přímo na čištění konkrétního materiálu.
Pokud máte posuvné dveře, nezapomínejte ani na čištění kolejnic, z nichž je potřeba jednou za čas vysát nebo setřít prach, který by později mohl kolejnice zanést a snížit tak funkčnost dveří.
Obecně opět platí, že hrubá síla při čištění těchto komponentů škodí a časem může snížit jejich životnost.
Pravidelná údržba vašich vchodových dveří
Vchodové dveře nebývají na údržbu tak náročné jako dveře interiérové. Jsou odolnější vůči externím vlivům, a proto je můžeme čistit obyčejným hadříkem a mýdlovou vodou. I zde je důležité nezapomínat na pravidelné promazávání a údržbu pantů, aby se do nich vlivem deště nebo vlhkosti nedostala voda a panty nepodlehly korozi.
Kvalitní dveře jsou investicí! Díky správné a důkladné péči můžete jejich životnost ještě prodloužit a těšit se z nich po mnoho let!